wtorek, 2 czerwca 2015

Jedna gra = jedna zabawa? Niekoniecznie!

Jeżeli masz dzieci, wiesz jak trudno jest zaspokoić ich potrzebę zabawy, a przy tym utrzymać koncentrację i nauczyć ich czegoś nowego. Najczęściej, kiedy rodzice znajdą zabawkę, które przykuwa wzrok ich dziecka, decyzja jest szybka: Bierzemy! Jednak ekscytacja dziecka nową zabawką może skończyć się zaledwie w kilka minut – np. po ułożeniu puzzli lub po pierwszej rozgrywce gry.
Rozwiązaniem jest wymyślenie nowych zasad zabawy z wykorzystaniem danej gry lub puzzli. Przykładem wykorzystania zabawki na wiele sposobów mogą być proste puzzle z cyferkami dla maluchów. Dziecko może je po prostu układać co da mu zapewne dużo radości. Aby jednak urozmaicić zabawę takimi puzzlami możemy bawić się z dzieckiem zadając mu różne pytania, na które odpowiedzieć może wykorzystując puzzlowe cyferki, np.: 1. Policz zwierzątka na wskazanej cyferce, 2. Ile masz latek – ułóż cyferki, 3. Jaki jest numer naszego domu – ułóż cyferki, 4. Która cyferka jest czerwona/żółtka itp., wskaż., 5. Na które cyferce znajdują się owieczki itp.
Inna zabawa może polegać na rozłożeniu cyferek na dywanie. Wskazujemy dziecku jakąś cyferkę, a jego zadaniem jest przynieść tyle przedmiotów z domu, ile ona wskazuje. A potem na odwrót. To my przynosimy kilka przedmiotów, a dziecko licząc je dobiera właściwą ich liczbie cyferkę.
Pomysłów na zabawy może być wiele. Pokazując dziecku, że jedna zabawka może być przedmiotem rozlicznych zabaw, uczymy je jak korzystne jest kreatywne myślenie w życiu.